Герб школи

Опис герба Гаївської ЗШ І-ІІ ступенів

У золотому варязькому щиті синій наконечник стріли, обтяжений золотим сонцем з чотирма рівнозростаючими променями та срібним деревом (вербою) з накладеним зеленим трилисником.

****

Герб Гаївської загальноосвітньої школи опосередковано вказує на першоназву та сучасну назву поселення, відображає деякі відомості з історії місцевості та подає ідею основної навчально-виховної мети школи.

Наконечник стріли. Щит повторює обриси наконечника крем’яної стріли. Наконечник був знайдений на степовій могилі в місцевості Стара Буланівка у Сухій балці восени 2001 року під час обстеження могил з метою взяття їх на державний облік. О.П.Орлик, голова інспекції охорони пам’яток археології, зазначив приналежність знахідки до ямної культури, що розквітла тут 4-5 тисяч років тому.

На гербі збережено зображення наконечника з відщербленим ріжком – як відзнака чину, дієвості. Колір наконечника – синій – символізує шляхетність чину, поступків.

Велика Верба. Дерево, взагалі, є символ життя та мудрості. У даному випадку, маємо стилізоване зображення сторічної Великої Верби, що росте на межі Кулебівки та Гаївки, і здавна є своєрідною візиткою Гаївки. До того ж, вербове дерево опосередковано вказує на рослинні назви першопоселення на території Гаївки (Лозувата Балка, Балка Лозуватка, Козацька Лозуватка, Лозуватка) та назву самої Гаївки. Три зелені вербові листи на кроні срібного дерева символізують три поселення, що стали складовими Гаївки: Лозуватку, Буланівку і власне Гаївку. Міцний трикорінь Великої Верби символізує нашу багату довговікову історію та потяг до вивчення свого минулого. Срібло означає цноту, мудрість; зелений колір – свободу та життя.

Гаївський Криж. Дане зображення золотого сонця є одним з тлумачень "Гаївського Крижа”, який вибитий на камені степової могили, що розміщена на вододілі Свинячої та Київцевої балок за два кілометри від Гаївки. Золото Крижа та тла щита герба несуть наступне смислове навантаження: це – велич нашої мети ДО СВІТЛА на тлі щедрості, багатства нашого золотого степу.

Криж має чотири рівнозростаючі промені, що відповідають різній силі сонця протягом року (Різдво→ Стрітення→ Великдень→ Купало→ Жнива→ Проводи→ Різдво).

Криж також міг означати стилізоване зображення шкіри тура. (Подібне трапляється у різних народів світу. Так, римляни деякий час користувалися монетою у вигляді нерівнопроменевого крижа. Така монета замінила шкіру бика, як засіб обміну товарами). Тур був одним з тотемів наших предків-воїнів.

В українських міфах тур, сонце, вогонь позначають чоловічу стихію. Гаївський Криж може належати будь-якій культурі, що тисячі років змінювали одна одну в нашому золотому степу: орії, кімерійці, скіфи, сармати... . Всім спільнотам українського степу, як і українцям, притаманне пошанування сонця.

Прикраси щита.

Корона. Золота шкільна корона з двома зубцями-стилосами увінчує гербовий щит.

Картуш та хоругва. Золотий щит закомпоновано у картуш. На картуш та корону накладена синя хоругва з жовтим державним тризубом, яка підкреслює належність до української держави. Роль древка хоругви виконує золота стріла. Стріла – символ швидкості, широкого степу, що викохав войовничий дух наших предків. Козаки заснували перше поселення на території Гаївки, а ми – їхні нащадки. Як стріла воїна охоплює-скріплює частини герба, так наш козацький світогляд вміщує в собі минуле, нинішнє та прийдешнє нашого золотого степу.

Орнамент. щит прикрашають золоті галузки калини на блакитному тлі. Калина – одвічний оберіг українців у Всесвіті.

Девіз. Вираз "ДО СВІТЛА” передає основну навчально-виховну ідею школи, коротко описує зміст того, що зображено на щиті: Велика Верба тягнеться до крижа-сонця.

Як верба тягнеться до сонця, як дослідники прагнуть розкрити великі таємниці рідної Землі, так учні прагнуть ДО СВІТЛА знань.

Автори проекту герба

Гаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

В останній тиждень травня 2003 року серед учнів Гаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів оголошено конкурс на створення проектів малого та великого гербів школи. На конкурсі кращим визнано колективний проект учнів 5 класу (Бережний Євген, Биканов Анатолій, Ігнатенко Ірина, Салієнко Ірина), 6 класу (Дейнека Андрій), 8 класу (Тарануха Сергій). Керівник проекту – Доценко Василь, учитель англійської мови.

Бережний Євген: В основі герба має бути "стрілка до сонця”, що символізує учня, який прагне знань.

Доценко Василь: Подати сонце, як тлумачення Гаївського Крижа. Таким чином, буде передана не стільки ідея сонця, що світить над кожним селом, скільки ідея місцевого традиційного сонцерозуміння.

Биканов Анатолій: Зобразити замість стрілки (або разом із стрілкою) Велику Вербу, бо дерево, як і стрілка, теж показує рух до сонця. І Велика Верба є давно символом Гаївки.

Тарануха Сергій: У гербі мають бути присутні національні кольори, герб та прапор України. Повинні бути присутні символи оріїв (Криж-сонце), скитів, козаків (стріла, наконечник стріли), бо Гаївка – козацьке село. Калина повина буть оберегом довкола щита. "Без верби й калини нема України”,– можливий девіз. Також має бути дуб (козацька сила) довкола щита.

Сонце є над кожним селом, та у нас це знак зі степової могили; Гаївського Крижа більше ніде немає, то криж-сонце треба залишити. Стрілка до сонця ще буде означати і прагнення осягати знання предків, вивчати минуле.

Биканов Анатолій: Додати в герб (в корінь дерева) ознаку козацької (воїна) великої сили – камінь. (Дана ідея про камінь була трансформована наступним чином: щит буде мати форму кам’яного крем’яного наконечника; такий щит буде тлом для Верби та сонця).

Дейнека Андрій, Ігнатенко Ірина, Салієнко Ірина: Колоски треба прибрати із герба, бо пшеницю вирощують у кожному селі. Це не є особливістю нашої місцевості. Вербу треба залишити, бо такого великого дерева нема по інших селах. Девіз повинен бути коротким.

Графічне оформлення – Доценко Василь.