Історія школи

Історія нашої школи сягає у сиву давнину. Якщо заглянути у минуле, то можна багато-чого збагнути.

Своєрідна школа була у наших предків тисячі років тому. За два кілометри від Гаївки на камені однієї з давніх могил у степу вибито Криж з чотирма променями.

Очевидно «Гаївський Криж» є знаком сонця і містить знання про рух сонця, 4 пори року, 4 сторони світу, пояснює українську обрядовість.

Століттями у нашому степу творилася самобутня козацька школа життя. У 18 столітті діти виростали під впливом козацького виховання.

У 19 столітті Лозуваткою урядував рід Бутовичів-Різанових. Ганна Михайлівна Різанова давала великі кошти на просвіту простолюду. За переказами, у маєтку Різанових діяла церковно-приходська школа. Різанові  - засновники першого ПТУ в російській імперії.

З 1918 по 1923 рік в Лозуватській школі працював учитель Шаповалів Євдоким Герасимович. Він організував хати-читальні «Народний дім» та «Просвіта». Доля Шаповалова губиться після 1937 року «чорного воронка».

Від 1921 року початкові школи перейменовують у трудові. Тут 1-2 навчителі навчали дітей у дві зміни. Таких шкіл було 5 на громаду.

У 1929 році відкрито нову семирічну Гаївську школу. У 1937 році комуні влада арештовувала сільську інтелігенцію – забрано завуча і директора школи.

Саме в тяжку годину репресій у нашій школі навчався Григорій Назарович Доленко – видатний земляк-геолог.

Доленко

Григорій Назарович Доленко народився 24 лютого (за старим стилем) 9 березня (за новим стилем) 1917 року у селянській сім’ї в нашому селі.

Григорій Назарович – відомий у світі академік, доктор геолого-мінералогічних наук, теоретик із питань нафто-газової геології, дослідник закономірностей утворення, міграції та розміщення нафтових та газових родовищ. Навчався у нашій школі.

У Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї у відділі природничих наук академіку Доленку з Гаївки присвячено стенд з десятком експонатів. Там є фотографії нашого земляка, дипломи, посвідчення академіка, монографії, наукові книги.

У 1997 році Григорій Назарович помер у Кіровограді, там і похований.

Ми – нинішнє покоління учнів Гаївської школи – пишаємося тим, що Григорій Назарович Доленко навчався у нашій школі. Що свій життєвий шлях він починав із нашого райського куточка – Гаївки.

Каюков Василь Іванович

У стінах нашої школи працював директором Василь Іванович Каюков - організатор першої національної школи у місті Кіровограді, заслужений педагог України.